WC2018: Hrvatska poslije penala u polufinalu Mundijala
    Fudbal

• icon
    • icon

Fudbalska reprezentacija Hrvatske plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva, pošto je večeras u Sočiju pobijedila Rusiju poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca.

• icon
    • icon TWITTER
    • icon
    • icon

Poslije regularnih 90 minuta rezultat je bio 1:1, a poslije produžetaka 2:2, pa je odluka o pobjedniku pala nakon penala. Penal seriju dobila je Hrvatska sa 4:3.

Rusija je povela u 31. minutu golom Denisa Čeriševa, a osam minuta kasnije izjednačio je Andrej Kramarić. Domagoj Vida je u 101. minutu donio prednost Hrvatskoj, da bi na 2:2 izjednačio Mario Fernandes u 115. minutu.

Večerašnja utakmica u Sočiju imala je dobar tempo u uvodnim minutima, ali je nakon toga tempo opao i velikih uzbđjenja nije bilo do 31. minuta kada je Čerišev donio Rusiji prednost od 1:0.

Čerišev je odigrao dupli pas sa Artemom Dzjubom, a onda je nevjerovatnim udarcem sa dvadesetak metara savladao golmana Hrvatske za svoj četvrti pogodak na Mundijalu. Subašić, koji je stajao na petercu, samo je pogledom ispratio loptu.

Radost Rusa trajala je, međutim, samo osam minuta pošto je Kramarić u 39. minutu donio izjednačenje Hrvatskoj. Mandžukić je ušao u kazneni prostor, lijepo odigrao do Kramarića koji je glavom savladao Akifejeva.

Kramarić je tim pogotkom postao sedmi igrač Hrvatske koji se upisao u strijelce na šampionatu u Rusiji.

Do kraja poluvremena nije bilo većih prilika, pa se na veliki odmor otišilo rezultatom 1:1.

Hrvatska je u 60. minutu imala sjajnu priliku da potpuno preokrene rezultat, ali je Ivan Perišić pogodio samo stativu.

Izabranici Zlatka Dalića su dominirali u drugom poluvremenu, kontrolisali igru, ali to nisu uspijevali da pretvore u gol pa je meč otišao u produžetke.

Reprezentacija Hrvatske je u finišu utakmica bila u velikim problemima, pošto se Subašić povrijedio, a Dalić je samo minut ranije izvršio treću izmjenu. Golman Monaka je, ipak, ostao do kraja na golu, ali se potom na početku prvog poluvremena povrijedio Šime Vrsaljko i morao je van igre.

Kada je izgledalo da je Hrvatska u problemu, Vida je nakon kornera u 101. minutu glavom pogodio mrežu Rusije za veliko slavlje.

Rusija je u finišu drugog produžetka sve karte bacila na napad i to im se isplatilo u 115. minutu kada je Fernandes sjajno skočio poslije slobodnog udarca Džagoeva i pogodio za 2:2, pa je posljednji učesnik polufinala riješen posle penala.

Prvi je penal izveo Fjodor Smolov, ali je vrlo slabo šutirao, pa je njegov udarac odbranio Subašić. Marcelo Brozović je bio siguran, baš kao i Džagoev, da bi potom Akifejev odbranio udarac Matea Kovačića.

Fernandes, koji je Rusiji i donio penale, promašio je gol i taj penal je na kraju bio i odlučujući. Do kraja su pogađali Luka Modrić, Vida i Ivan Rakitić za Hrvatsku, a Sergej Ignaševič i Daler Kuzjajev.

Hrvatska će u polufinalu igrati protiv Engleske, koja je ranije danas pobijedila Švedsku sa 2:0.

Utakmica polufinala Svjetskog prvenstva između Hrvatske i Engleske na programu je 11. jula od 20.00 na stadionu Lužnjiki u Moskvi.

Dan ranije, u Sankt Peterburgu, sastaće se Francuska i Belgija.